Самые свежие и актуальные новости отовсюду!

ELLE loves Ukraine: 20 цікавих фактів про вишиванці

655

1. Перші вишиванки були не просто елементом одягу. Вони мали більше містичне значення. Слов’янські народи одягали розшиті сорочки для захисту від зла. Вигадливим орнаментом прикрашали комір, рукави і низ виробу. Навіть новонародженим дарували вишиванки для того, що б ця сорочка оберігала дитину від злих духів.

2. Дуже багато орнаментів, використовуваних в обробці вишиванок, ідуть своїми коренями в язичницькі часи. Наприклад, солярні знаки або «громовий знак», «колесо Юпітера» пов’язані з язичницьким небесним божеством Родом.

3. Кожна дівчина повинна була вишити таку сорочку своєму майбутньому чоловікові. І не просто так, а для того, що б знати — вірний він їй чи ні. Вишиваючи сорочку, дівчата нашіптували стародавнє заклинання. Вважалося, якщо сорочка втратить свою білизну після чергового прання, значить, як кажуть в народі: «скочивши чоловік у гречку».

4. А ось чоловіча інтерпретація того ж повір’я. Чумаки довіряли прання своєї сорочки лише одній дівчині. Інші до такого сакрального ритуалу не допускалися. Так чумак підтверджував вірність своїй коханій.

5 красивих місць України, про яких ви не знали

6. Кожен регіон України може похвалитися своїми унікальними вишиванками. Вони відрізняються фасонами, кольором, способом вишивання, орнаментом і візерунками.

7. Одним з найоригінальніших видів вишиванок вважають борщевскую. Така сорочка рясно розшита чорними нитками. Є легенда, що коли турки і татари знищили практично всіх чоловіків Борщевке, жінки цього та сусідніх поселень протягом кількох поколінь одягали саме такі чорно-білі сорочки на знак скорботи і печалі.

8. На противагу попереднього стилю, є і вишивка «білим по білому». Це художній прийом, в якому рельєфний візерунок вишивки створює гру світла. На виході майстри отримують дуже тонку унікальну роботу.

9. Ще один популярний вид — поліхромні або багатобарвні вишиванки. Раніше їх носили мешканці Карпат, Закарпаття, Буковини та Гуцульщини.

10. Першим модником, який поєднав вишиванку з буденним одягом став Іван Франко, який носив її під піджак і з сучасним нарядом. Саме в такому вигляді письменник зображений на 20-гривневій купюрі.

11. Вишиванка – єдиний елемент українського народного костюма, який перекочував у сучасний повсякденний гардероб не тільки українця.

12. Знаменитості з усього світу використовують вишиванку у своєму повсякденному гардеробі. Кейт Мосс, Енн Хетеуей, Холлі Беррі, Кеті Холмс. Усі вони обрали вишиванку від французького дизайнера Ізабель Маран. У свій час у вишиванці ходив і соліст легендарної групи The Doors Джим Моррісон.

13. У 2012 році український дизайнер Олена Буреніна створила вишиванку для Мадонни на підтримку її альбому MDNA.

14. Першим ведучим, який з’явився у прямому ефірі у вишиванці став Андрій Шевченко. У такому вигляді він відкрив телемарафон «Ніч виборів» на «5 каналі». Згодом таку тенденцію підтримали й інші.

15. Існує більше сотні вишивальних швів! Найпоширеніші з них — гладь, хрестик, низь, повзунок, плетіння.

Жовто-блакитні — новий тренд street style

16. Орнаменти, якими прикрашають вишивки стали настільки популярними, що тепер ними прикрашають не тільки сорочки! З’явився новий тренд — автовишиванка. Автомобілісти прикрашають свої транспортні засоби спеціальними наклейками. Для кожного замовника складається особливий дизайн. Розробники розповідають, що «вишиті» наклейки замовляють не тільки власники авто, адже їх можна повісити на будь-яку рівну поверхню.

17. До речі, вишиванки одягли не тільки машини. Домашні улюбленці теж підхопили патріотичну тематику. Все більше котиків і собачок з’являються в інтернеті і на вулицях в українських національних костюмах.

18. Традиційні орнаменти почали наносити вже й на тіло. Патріотичні татуювання сьогодні стали трендом №1 серед української молоді.

19. Представники Національного реєстру рекордів України кажуть, що українці люблять встановлювати рекорди у вишиванках. Наприклад, найбільша кількість людей у вишиванках, що зібралися в одному місці – відбулося у Рівному на День Незалежності в 2012 році. У святковий день на площі зібралися 6570 людей у вишиванках!

20. Найдорожча вишиванка була представлена на Сороченской ярмарку в 2013 році. Її вартість 10 000 грн, а важить 4 кг

Портрет Е. Дараган. Михайло Брянський, 1860

Источник

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.