Самые свежие и актуальные новости отовсюду!

ELLE loves Ukraine: 20 цікавих фактів про вишиванці

1 908

1. Перші вишиванки були не просто елементом одягу. Вони мали більше містичне значення. Слов’янські народи одягали розшиті сорочки для захисту від зла. Вигадливим орнаментом прикрашали комір, рукави і низ виробу. Навіть новонародженим дарували вишиванки для того, що б ця сорочка оберігала дитину від злих духів.

2. Дуже багато орнаментів, використовуваних в обробці вишиванок, ідуть своїми коренями в язичницькі часи. Наприклад, солярні знаки або «громовий знак», «колесо Юпітера» пов’язані з язичницьким небесним божеством Родом.

3. Кожна дівчина повинна була вишити таку сорочку своєму майбутньому чоловікові. І не просто так, а для того, що б знати — вірний він їй чи ні. Вишиваючи сорочку, дівчата нашіптували стародавнє заклинання. Вважалося, якщо сорочка втратить свою білизну після чергового прання, значить, як кажуть в народі: «скочивши чоловік у гречку».

4. А ось чоловіча інтерпретація того ж повір’я. Чумаки довіряли прання своєї сорочки лише одній дівчині. Інші до такого сакрального ритуалу не допускалися. Так чумак підтверджував вірність своїй коханій.

5 красивих місць України, про яких ви не знали

6. Кожен регіон України може похвалитися своїми унікальними вишиванками. Вони відрізняються фасонами, кольором, способом вишивання, орнаментом і візерунками.

7. Одним з найоригінальніших видів вишиванок вважають борщевскую. Така сорочка рясно розшита чорними нитками. Є легенда, що коли турки і татари знищили практично всіх чоловіків Борщевке, жінки цього та сусідніх поселень протягом кількох поколінь одягали саме такі чорно-білі сорочки на знак скорботи і печалі.

8. На противагу попереднього стилю, є і вишивка «білим по білому». Це художній прийом, в якому рельєфний візерунок вишивки створює гру світла. На виході майстри отримують дуже тонку унікальну роботу.

9. Ще один популярний вид — поліхромні або багатобарвні вишиванки. Раніше їх носили мешканці Карпат, Закарпаття, Буковини та Гуцульщини.

10. Першим модником, який поєднав вишиванку з буденним одягом став Іван Франко, який носив її під піджак і з сучасним нарядом. Саме в такому вигляді письменник зображений на 20-гривневій купюрі.

11. Вишиванка – єдиний елемент українського народного костюма, який перекочував у сучасний повсякденний гардероб не тільки українця.

12. Знаменитості з усього світу використовують вишиванку у своєму повсякденному гардеробі. Кейт Мосс, Енн Хетеуей, Холлі Беррі, Кеті Холмс. Усі вони обрали вишиванку від французького дизайнера Ізабель Маран. У свій час у вишиванці ходив і соліст легендарної групи The Doors Джим Моррісон.

13. У 2012 році український дизайнер Олена Буреніна створила вишиванку для Мадонни на підтримку її альбому MDNA.

14. Першим ведучим, який з’явився у прямому ефірі у вишиванці став Андрій Шевченко. У такому вигляді він відкрив телемарафон «Ніч виборів» на «5 каналі». Згодом таку тенденцію підтримали й інші.

15. Існує більше сотні вишивальних швів! Найпоширеніші з них — гладь, хрестик, низь, повзунок, плетіння.

Жовто-блакитні — новий тренд street style

16. Орнаменти, якими прикрашають вишивки стали настільки популярними, що тепер ними прикрашають не тільки сорочки! З’явився новий тренд — автовишиванка. Автомобілісти прикрашають свої транспортні засоби спеціальними наклейками. Для кожного замовника складається особливий дизайн. Розробники розповідають, що «вишиті» наклейки замовляють не тільки власники авто, адже їх можна повісити на будь-яку рівну поверхню.

17. До речі, вишиванки одягли не тільки машини. Домашні улюбленці теж підхопили патріотичну тематику. Все більше котиків і собачок з’являються в інтернеті і на вулицях в українських національних костюмах.

18. Традиційні орнаменти почали наносити вже й на тіло. Патріотичні татуювання сьогодні стали трендом №1 серед української молоді.

19. Представники Національного реєстру рекордів України кажуть, що українці люблять встановлювати рекорди у вишиванках. Наприклад, найбільша кількість людей у вишиванках, що зібралися в одному місці – відбулося у Рівному на День Незалежності в 2012 році. У святковий день на площі зібралися 6570 людей у вишиванках!

20. Найдорожча вишиванка була представлена на Сороченской ярмарку в 2013 році. Її вартість 10 000 грн, а важить 4 кг

Портрет Е. Дараган. Михайло Брянський, 1860

Источник

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.